T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

İçel Anamur (Dragon) Çayı

Turizm Çeşitleri

RAFTİNG

İçel Anamur (Dragon) Çayı 

Anamur (Dragon) Çayı yaklaşık 35 km. uzunluğu ile Toroslar'ın eteklerinden Çatalyatak, Yellice ve Kızcağız tepelerinden bir yeraltı nehri olarak doğar. Sugözü Köyü'ne çok yakın bir mesafedeki ilkbahar aylarında suyun çıkışı görünmeye değerdir. Çeşitli yerlerden yüzlerce metre fışkırarak ve uğultu çıkartarak yeryüzüne çıkan su ilginç görüntüler oluşturur. Anamur çayı, Kaş, Masat ve Gökçe dereleri ile birleşerek derin bir yatak içinden Akdeniz'e dökülür. Dağları; kızılcam, karaçam, sedir, köknar, ardıç, meşe ile kaplı olan Anamur'un yüksek kesimlerinde de yaban keçisi, yaban domuzu, yaban koyunu, kurt, çakal, yaban ördeği, yaban kazı, keklik, kartal, doğan, şahin, atmaca ve orman içi akarsularda da alabalık bulunur.

Parkur

Anamur Çayı, kano ve nehir kayağı sporuna elverişlidir. Kılıç deresinin Anamur çayına karıştığı noktadan parkura başlayıp, yaklaşık 10 km. güneyindeki tarihi Alaköprü'de sonuçlandırılır.

Parkur başlangıcına Anamur - Ermenek karayolunun 12. kilometresindeki Çaltıbükü köyü yol ayrımından yaklaşık 15 km. sonra ulaşılır. Parkur başlangıcından hemen sonra dere yatağındaki taşlara ve ağaç köklerine dikkat etmek gerekir. 1-2 zorluk derecesinde olan Anamur çayının bazı bölümleri suyun debisinin arttığı dönemlerde 3 zorluk derecesine ulaşmaktadır.