T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI YATIRIM VE İŞLETMELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Metaveri

AmaçÜlkemiz sınır kapılarından giriş-çıkış yapan yabancı ve vatandaşlara ilişkin istatistiklerin üretilmesi
KapsamPasaporta göre milliyet ve sınır kapısı ayrıntısında ülkemize giriş-çıkış yapan yabancı ziyaretçi ve vatandaşların sayıları
Tanım ve Kavramlar* Turizm: Kişilerin ikamet ettiği yer dışındaki bir yere bir yılı aşmamak üzere, boş zaman değerlendirme, iş ve diğer benzeri amaçlarla yaptıkları seyahatlerdir.
* Uluslararası Ziyaretçi: Daimi ikametgâhı ve yaşadığı çevrenin dışındaki bir ülkeyi, 12 ayı aşmayan süreyle ve o ülkede para karşılığı bir iş yapmak dışında bir amaçla ziyaret eden kişidir.
* Turist: Ziyaret edilen ülkedeki özel (İkinci konut, arkadaş ve akraba evi vb. ) veya kamuya açık konaklama tesislerinde en az bir gece kalan ziyaretçidir.
* Günübirlikçi: Ziyaret edilen ülkede özel veya kamuya açık konaklama tesislerinde geceleme yapmayan ziyaretçi
- o ülkeye gemi ile gelen ve geceleme yapmak üzere geldiği gemiye (gemi o limanda birden fazla gün kalsa bile) geri dönen yolcular
- trenle grup halinde yolculuk eden ve trende geceleyen yolcular o ülkede ikamet etmeyen ve gün boyu o ülkede kalan mürettebat bu tanıma dâhildir.
Veri KaynaklarıEmniyet Genel Müdürlüğü (tam sayım) ve Türkiye İstatistik Kurumu (anket)
Veri Yayımlama SıklığıAylık ve Yıllık
Veri Derleme UygulamalarıEmniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Polisi kayıtları ile Türkiye İstatistik Kurumu Vatandaş Giriş Anketi bilgileri derlenerek elde edilmektedir.
Yasal Dayanak2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu, 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu